وبلاگ تخصصی مهندسی عمران
مرجع تخصصی مهندسان و دانشجویان عمران

 
تاريخ : یکشنبه نوزدهم مهر ۱۳۸۸
نتايج جديدترين رتبه بندي دانشگاهها دنيا/ دانشگاه تهران در رده 368 دنيا

سايت Times Higher Education مشابه سالهاي گذشته ليستي از برترين دانشگاههاي جهان را ارائه کرده است که همچنان دانشگاه هاروارد در صدر قرار دارد اما نکته قابل توجه صعود چشمگير و 117 پله اي دانشگاه تهران و قرار گرفتن در رده 368 دنيا است.

به گزارش خبرگزاري مهر، ليست 200 دانشگاه برتر جهان توسط سايت معتبر Times Higher Education يا THE منتشر شد و دانشگاه هاروارد به عنوان برترين دانشگاه جهان در سال 2009 نشان داد به اين زودي ها قصد واگذار کردن مقام خود را به عنوان برترين جهان به دانشگاهي ديگر ندارد.

از نکات جالب توجه ديگر در اين جدول صعود 117 پله اي دانشگاه تهران نسبت به سال گذشته و قرار گرفتن در رتبه 368 جدول در کنار دانشگاه جورجيا و شوواي ژاپن است

10 رتبه اول از ميان اين ليست 200 عنواني به اين ترتيب منتشر شده است:

رتبه اول: دانشگاه هاروارد آمريکا - رتبه دوم: دانشگاه کمبريج انگلستان- رتبه سوم: دانشگاه ييل آمريکا- رتبه چهارم: دانشگاه کالج لندن انگلستان- رتبه پنجم: دانشگاه آکسفورد و امپريال کالج لندن انگلستان- رتبه هفتم: دانشگاه شيکاگو آمريکا- رتبه هشتم: دانشگاه پرينستون آمريکا- رتبه نهم: موسسه تکنولوژي ماساچوست - رتبه دهم: موسسه تکنولوژي کاليفرنيا آمريکا.

مشابه سالهاي گذشته بيشترين بخش اين ليست به نام دانشگاههاي آمريکايي اختصاص يافته و 87 دانشگاه از اين کشور در اين ليست 399 تايي حضور دارند و پس از آن انگلستان با 47 دانشگاه بيشترين جايگاه را در اين ليست به خود اختصاص داده است.

به گزارش مهر، همچنين دانشگاه تکنولوژي ماساچوست رتبه اول دانشگاههاي مهندسي و تکنولوژي، دانشگاه هاروارد رتبه اول دانشگاههاي علوم زيستي و بيو پزشکي، رتبه اول علوم انساني و هنر و دانشگاه کمبريج رتبه اول دانشگاههاي علوم طبيعي را به خود اختصاص داده اند. نکته جالب توجه در جدولهاي ارائه شده اين است که دانشگاه هاروارد تمامي رتبه هاي سال گذشته خود را حفظ کرده و تنها در ميان دانشگاههاي مهندسي و تکنولوژي با سه رتبه سقوط در جايگاه 22 قرار گرفته است. موسسه تکنولوژي ماساچوست نيز در علوم انساني با يک رتبه سقوط نسبت به سال گذشته در جايگاه دوم و در علوم اجتماعي با افت دو پله اي به رتبه 12 رسيده است. اين دانشگاه همچنين در رشته هنر با هفت رتبه سقوط در جايگاه 27 جدول قرار گرفته است.

در اين ميان تنها دانشگاه کمبريج است که در زمينه هاي مهندسي و تکنولوژي يک رتبه، علوم طبيعي دو رتبه، علوم اجتماعي يک رتبه، و هنر نيز يک رتبه صعود داشته و به رده هاي بالاتر جدول دست يافته است.

به گزارش مهر، از ميان کشورهاي آسيايي ايران، ژاپن، چين، تايلند، هند، هنگ کنگ، کره جنوبي، سنگاپور، تايوان و مالزي در اين ليست حضور دارند که بالاترين رتبه به دانشگاه توکيو ژاپن و پس از آن دانشگاه هنگ کنگ تعلق دارد که به ترتيب در رتبه هاي 22 و 24 قرار گرفته اند.

دانشگاه تهران در کنار دانشگاه جورجيا آمريکا و دانشگاه شووا ژاپن در رتبه 368 جدول قرار گرفته است. اين رتبه براي دانشگاه تهران بسيار ارزشمند خواهد بود زيرا اين دانشگاه نسبت به سال قبل 117 پله به بالا صعود کرده است.

دانشگاه تهران در مهندسي IT رتبه 112 دنيا، در زيست و پزشکي رتبه 298 دنيا و در علوم طبيعي در رتبه 183 دنيا قرار گرفته است.

ارسال توسط حسین احمدی

عکس

ابزار رايگان وبلاگ